מצלמה
בשידור חי

052-5111000

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע

שאלות ותשובות

רישיון לאופנוע ים וסירת מנוע

בעמוד זה ריכזנו את כל השאלות השכיחות שתלמידים שאלו אותנו במשך השנים.

במידה ולא מצאת תשובה לשאלה אתה מוזמן לפנות אלינו - צור קשר.

שאלות ותשובות - רישיונות שייט

 

שאלה - מאיזה גיל ניתן לקבל רישיון?

אופנוע ים (משיט 11) - מגיל 16.
סירת מנוע (משיט 12) - מגיל 17.
סירת מנוע (משיט 13) - מגיל 18.

 

שאלה - מאיזה גיל כדאי להתחיל ללמוד לרישיון?

לא ניתן להיבחן במבחן התיאוריה לפני גיל 16 באופנוע ים ו- 17 בסירה, אבל לימוד התאוריה והטיפול בפרוצדורות לוקח זמן ולכן מומלץ להתחיל ללמוד כחודשיים לפני הגיל.

 

שאלה - אני בן 16. אני יכול ללמוד גם על סירה?
כן. אומנם לא ניתן לעשות טסט על הסירה לפני גיל 17 אבל ניתן לעשות את מבחן התאוריה לסירה כבר בגיל 16. לכן, מומלץ להירשם לקורס המשולב גם בגיל 16 ולהיבחן על שתיי התאוריות, ימאות א' וימאות ב', ולהשלים את הטסט לסירה בגיל 17. אנחנו מאפשרים בקורס של SeaSchool להשלים את הטסט לסירה לתלמיד שנרשם לקורס המשולב בגיל 16 להשלים שיעורים וטסט בגיל 17.

 

שאלה - אין לי שום ניסיון קודם בימאות. זה בעיה?
כלל לא. לרוב התלמידים שלומדים אצלנו אין כל רקע וניסיון בימאות. לימודים הם קלים ומהירים ולא דורשים שום ניסיון קודם בתחום. לחץ כאן לפרטים נוספים.

 

שאלה - כמה זמן לוקח ללמוד ולהוציא רישיון?
רוב התלמידים מסיימים את הלימודים לתאוריה בשבוע עד שבועיים ואת החלק המעשי במפגש אחד עד שלושה. עם הטיפול בפרוצדורות של משרד התחבורה ניתן לרוב לסיים את התהליך כולו בחודש. אנחנו בסיסקול יודעים איך לקצר את הזמנים למינימום האפשרי. תאוריות לומדים אצלינו מהקורס באתר ולא צריך להמתין לכיתות ואת החלק המעשי אנחנו מלמדים בכמה סניפים בארץ כך שיש לנו תאריכים רבים לטסטים. לפירוט מלא של שלבי הלימוד והזמנים - לחץ כאן.

 

שאלה - יש שני מבחני תאוריה לכל רישיון? תאוריה בכתב ותאוריה בעל-פה?

נכון. אחרי שעוברים את התאוריה בכתב יש לעבור תאוריה נוספת בעל-פה שנערכת כחלק מהטסט. כישלון בתאוריה שבעל-פה מכשילה את הטסט כולו. קורה שתלמיד עבר את החלק במים אבל שגה בשאלה מכשילה בתאוריה בעל-פה ונכשל בטסט כולו. אנחנו מקיימים ביום הטסט שיעור פרונטלי והכנה לתאוריה שבעל-פה. רוב התלמידים שלנו עוברים את הטסט בפעם הראשונה.

 

שאלה - התאוריה לסירה תופסת גם לתאוריה לאופנוע ים?

לא. התאוריה לאופנוע ים (משיט 11) נקראת ימאות א' והתאוריה לסירה (משיט 12) נקראת ימאות ב'. אילו 2 מבחני תאוריה נפרדים. מי שלומד את הקורס המשולב עבור 2 הרישיונות ייבחן בו זמנית על שתיי התאוריות אבל אילו תאוריות נפרדות. יכול להיות מצב שעוברים תאוריה אחת ונכשלים בשניה.

 

שאלה - יש מבחני תאוריה בשפות אחרות חוץ מעברית?

כן. ניתן להיבחן לרישיונות לאופנוע ים וסירה גם באנגלית, ערבית, רוסית וצרפתית אולם בשלב אילו המבחנים לא ממוחשבים. אנו מטפלים ברישום למבחן בשפה הרצויה.

 

שאלה - ניתן להיבחן במבחן התאוריה בעל-פה במקום בכתב?

כן. ניתן להיבחן בעל-פה במבחני ימאות א' וימאות ב', אבל צריך סיבה רפאוית כגון הפרעות קשב וריכוז וניירת מתאימה. אנחנו מטפלים ברישום למבחן התאוריה בעל-פה במידה ונדרש.

 

שאלה - יש לי שלילה על רכב. אני יכול לקבל רישיון לאופנוע ים וסירה?

במקרה של שלילה על רכב עשויה להיות בעיה עם קבלת רישיון משיט 11 ומשיט 12. יש להתייעץ איתנו בנושא. צלצל לפרטים נוספים.

 

שאלה - גיליתי שאני עיוור צבעים. אני יכול לעשות רישיון לסירה?

אופנוע ים לא שט בלילה ולכן לא נדרשת ראיית צבעים. סירה שטה בלילה ולכן מחייבת ראיית צבעים. אם יש לך עיוורון צבעים אתה תוכל להוציא רישיון לסירה אבל תהיה לך הגבלה של שייט בלילה על הרישיון, כלומר תוכל לקבל רישיון לסירה אבל לא תוכל להשיט אותה בלילה.

 

שאלה - ההאם ללמוד את הקורס לאופנוע ים או המשולב?

אחת הההתלבטויות הכי נפוצות! על מנת לעזור לך בקבלת ההחלטה הכנו מדריך מיוחד עם הסברים בנושא - ללמוד אופנוע ים (משיט 11) או משולב (משיט 11 + 12). במדריך זה תמצא מידע רב שיעזור לך להחליט. ניתן כמובן גם לצלצל אלינו ולהתייעץ - צור קשר.

  

שאלה - מה שיטת הלימוד הטובה ביותר ללימוד התאוריה?
יש דעות רבות לשיטת הלימוד האידיאלית ולרוב כל אחד דוחף את השיטה שבו הוא מרוויח יותר. אחרי 30 שנות לימוד של רישיונות שייט, ניתן להגדיר שבגלל אופי הלימוד, היקף החומר והקושי שלו, שיטת הלימוד האידיאלית היא באמצעות קורס אינטרנטי בהנחה והקורס איכותי ומלווה בזמינות ותמיכה של מורה. מדובר בלימודים של זזיכרון ותרגול ופחות בלימודים של הבנה - צלצל לפרטים נוספים.

 

שאלה - איך מקבלים וממלאים את הטופס רפואי?
את הטופס ניתן לקבל בתחנות הצילום שבהם לקחו בעבר את הטופס הרפואי לרישיון לרכב (טופס ירוק). יש לגשת עם תעודת זהות לאחת מתחנות הצילום של משרד התחבורה, לקבל שם את הטופס ולהחתים אופטימטריסט ורופא. פרטים במדריך למילוי הטופס הרפואי. במדריך מוסבר ומודגם איך למלא נכון את הטופס. את הטופס המלא יש לשלוח אלינו לבדיקה ולהגשה לרספ"ן.

 

שאלה - מתיי למלא את הטופס הרפואי?
ללא הטופס הרפואי לא ניתן לשלם אגרות ולקבוע מבחן תאוריה ולכן יש לטפל בכל הקשור בטופס כמה שיותר מוקדם. אבל מכיוון שלוקח זמן גם ללמוד לתאוריה מומלץ לטפל בטופס הרפואי במקביל ללימוד התאוריה ובכך לחסוך זמן. יש להירשם אצלינו באתר, לרכוש את הקורס ולהתחיל ללמוד ובמקביל לטפל בהדרכתינו בכל הקשור לטופס הרפואי.

 

שאלה - איך מקבלים ומשלמים אגרות?
את האגרות ניתן לשלם היום באתר התשלומים של משרד התחבורה. הכנו מדריך מיוחד לתשלום האגרות. יש לקחת בחשבון שלא ניתן לשלם את האגרות לפני שהעברנו לרספ"ן את הטופס הרפואי והם עידכנו אותו במחשב.

 

שאלה - האם אתם מטפלים בטופס הרפואי ובתשלום האגרות?

בוודאי. אנחנו נדריך אותך באופן אישי לגבי מילוי הטופס הרפואי ולגבי תשלום האגרות. אתה יכול לשלו אליינו בווטסאפ את הטופס ואנו נעביר אותו לרספ"ן ונדריך אותך לגבי אופן תשלום האגרות והזמנת מבחן התאוריה.

 
שאלה - האם יש הגבלות ברישיון לגבי סוג אופנוע ים שמותר להשיט?
הרישיון מאפשר לנהוג בכול סוגי אופנועי הים הקיימים היום בארץ ללא קשר לגודל הכלי, גודל המנוע, מספר הנוסעים וכד'. יוצא מכלל זה הם אופנוע הים המורשים להרכיב 4 נוסעים. בכדי לנהוג בהם יש צורך גם ברישיון לסירה אולם אופנועים אילו נדירים בארץ.

 

שאלה - איזה רישיון לסירה אני יכול להוציא?

הרישיון הבסיסי לסירה נקרא משיט 12. הרישיון הזה מאפשר להשיט סירת מנוע עם המגבלות של 7 מטר אורך כלי השייט ו- 150 כוחות סוס מנוע (או סך הכל המנועים). מי שמעוניין יוכל לשדרג לרישיון משיט 13 שמאפשר השטה של כלי שייט באורך 8.5 מטר וללא הגבלה של כוח מנוע רק אם יש לו משיט 12 לפחות שנה.

 

שאלה - אני יכול לעשות תאוריה של משיט 13 ומעשי של משיט 12 ואחרי שנה מעשי למשיט 13?

תלמידים רבים שרוצים לעשות משיט 13 מנסים לקצר הליכים ושואלים אם ניתן לעשות תאוריה של משיט 13 ומעשי של משיט 12, ואחרי שנה להשלים רק מעשי של משיט 13. בפועל זה לא אפשרי. כדי לקבל רישיון של משיט 12 צריך לעשות מבחן תאוריה שנקרא ימאות ב' ששייך למשיט 12 בלבד.

 

שאלה - כיצד מתבצעים מבחני התאוריה?

שלא כמו בעבר שמבחני התאוריה היו מתבצעים על דפי נייר, היום המבחנים של אופנוע-ים וסירת מנוע מתבצעים על מחשב בדיוק כמו שלומדים אותם אצלינו באתר. התשובות ניתנות לתלמיד במקום! בתום המבחן יינתן לנבחן תדפיס עם התשובות השגויות. תדפיס זה יש להעביר אלינו בווטסאפ לבדיקה, יש לו משמעות למבחן התאוריה בע"פ. 

שאלות ותשובות - הקורס והלימודים

 

שאלה - איך אני מתחיל ללמוד?
זה פשוט מאוד. מלא את טופס הרישום באתר שלנו, בחר שם משתמש וסיסמה, רכוש את הקורס בכרטיס אשראי או העברה בנקאית או ביט וזהו! אתה תלמיד בבית הספר SeaSchool. בשלב זה אתה נכנס לאיזור המנויים ושם יוסבר לך הכול בצורה ברורה. לחילופין אתה יכול לצלצל ולתאם הגעה אלינו. לחץ לפרטים נוספים.

 

שאלה - מתי מתחיל הקורס?
הקורס מתחיל מיד עם ביצוע הרישום והכניסה לאיזור המנויים באתר שלנו. באיזור המנויים יוסבר לך כל התהליך בצורה ברורה. ניתן במקביל גם לצלצל אלינו ואנו נרשום אותך לקורס - צור קשר.

 

שאלה - האם הלימודים העיוניים מתאימים לאינטרנט?
בהחלט! לימודי התיאוריה לאופנועי ים ולסירות מנוע דיי דומים ללימודי תיאוריה לרכב – מדובר בהרבה חומר, אולם בחומר פשוט וקל שדורש בייחוד שינון ותרגול מבחנים. חשוב רק ללמוד מערכת לימוד איכותית ורצינית שמאפשרת ללמוד את החומר במלואו ולא רק מחוברת או ערכת לימוד אינטרנטית שתומכת בלימודים בכיתה. ערכת הלימוד באתר של סי-סקול מאפשרת לימוד מלא של החומר עד מעבר המבחנים ללא כיתות לימוד ומורים פרטיים. הערכה כוללת גם תמיכה מלאה עם מורה!! קרא עוד בנושא.

 

שאלה - הלימודים לתאוריה קשים?

לא. הלימודים לתאוריה לא קשים אבל יש הרבה חומר לימוד ולכן לוקח זמן לשנן את החומר. הלימודים מורכבים בגדול מהרבה חומר שאין בעיה להבין אותו אבל צריך לזכור אותו. השאלות במבחן לא קשות אבל מבלבלות ומכשילות ואנחנו מלמדים את התלמידים גם טכניקות בפיתרון השאלות.

 

שאלה - מה קורה אם אני בכל זאת מתקשה בחומר הלימוד?

יש לנו תמיכה טלפונית ובווטסאפ מלאה על ידי מורה כך שאתה לא לומד לבד ויש לך תמיד עם מי להתייעץ! במידה ונדרש ניתן לתאם שיעורים עם מורה פרטי. הבעיה עם תלמיד שמתקשה בחומר זה שכיתות לימוד לא יעזרו לו. צריך להבין את הקושי הספציפי של התלמיד ולעזור לו לפתור אותו. השיטה הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שיעור עם מורה פרטי מנוסה. צלצל לפרטים - צור קשר.

  

שאלה - איך בנויים הלימודים באתר?
כל החומר הדרוש בכדי לעבור את התיאוריה נמצא באתר והחומר מתעדכן על בסיס שוטף. ניתן לצפות בסרטון סיור מקדים בקורס שנמצא בעמוד הבית באתר ולהתרשם מהלימודים. הלימודים מתבצעים בצורה פשוטה מאוד - קוראים את חומר הלימוד באזור המנויים, נעזרים בסרטוני הווידאו האנימציות והתרגילים ובסוף פותרים את מאגרי השאלות של רספ"ן (רשות הספנות והנמלים) ומתרגלים מבחנים הכוללים תשובות והסברים על התשובות.

 

שאלה - האם בטוח לשלם בכרטיס אשראי באתר של SeaSchool?
האתר של בית הספר SeaSchool פועל כבר מעל- 20 שנים וצבר מוניטין רב בקרב אלפי תלמידים. חברות האשראי שמאפשרות לנו לחייב כרטיסי אשראי ביצעו בדיקה מדוקדקת של בית הספר ושל מוניטין העומדים בראשו ועובדים איתנו כבר שנים. לאורך כל השנים לא בהייתה לנו ולו תקלה אחת בנושא כרטיסי האשראי.


שאלה - האם קיימת מדיניות החזרים?
כן. עד חודש ימים מהרישום ניתן לבטל את הלימודים ולקבל החזר כספי עבור החלק המעשי בלימודים בעלות של 400 שקלים בקורס של האופנוע- ים, 550 שקלים בקורס של סירת המנוע, ו- 700 שקלים בקורס המשולב, עבור מי ששילם את מחיר המחירון המופיע באתר. במידה וניתנה הנחה ממחיר המחירון, הנחה זו תקוזז מההחזר - ראה תקנון.

 

שאלה - האם יש לכם אפליקציות ללימוד התאוריה?

בוודאי. יש לנו אפליקציות גם לאייפון וגם לאנדרואיד. האפליקציות חופשיות לשימוש ולא כוללות פרסומות. לתלמידים המנויים אצלינו האפליקציות מאפשרות לימוד הקורס ולא רק תרגול מבחנים. לחץ כאן הורדת האפליקציה

 

שאלה - האם הגעה לכיתות לימוד מספיק בשביל לעבור מבחן תאוריה?

בכיתות לימוד בדרך כלל מדריך מקריא לתלמיד חומר ושולחים את התלמיד לביתו עם חוברת כדי ללמוד את החומר מכיוון שמדובר בהרבה חומר ולא ניתן לזכור ולתרגל את כולו בכיתות, כך שבכל מקרה הלימוד האמיתי נעשה בבית בלימוד עצמי ולא בכיתת לימוד. ניתן במידת הצורך להזמין קורס בהתאמה אישית עם מורה פרטי. לחץ לפרטים.

 

שאלה - האם ניתן ללמוד דרך אתרים ואפליקציות לתרגול מבחנים בלבד?

לא. תרגול מבחנים עושים אחרי שולמדים ימאות. קודם לומדים את הקורס ואחרי זה מתרגלים. צריך לזכור שיש גם מבחן תאוריה בעל-פה בחלק המעשי (כחלק מהטסט) וכמעט ולא ניתן לעבור אותו רק מתרגול מבחנים ומבלי ללמוד ימאות. כישלון במבחן התאוריה בעל פה מכשיל את כל הטסט.

 

שאלה - האם יש הגבלת כניסות לאתר?

כן. ניתן להיכנס עם שם משתמש וסיסמה בכמות סבירה של כ- 100 פעמים בחודש. במידה ומבוצעים יותר מ- 100 התחברויות בחודש הדבר מעיד על שימוש לא סביר בפרטי ההרשאה והמנוי יבוטל ללא החזר כספי - ראה תקנון.


שאלה - האם ניתן להעביר סיסמאות כניסה לאתר?
בשום פנים ואופן לא! הרישום לאתר הינו אישי בלבד ואסור להעביר סיסמאות לאחרים. הכניסות לאזור המנויים באתר מבוקרות באופן קבוע ובמידה ונמצא שנעשה שימוש חורג או שנכנס יותר ממשתמש אחד עם אותם פרטי הרשאה, יבוטל המנוי במידית ללא החזר כספי. ראה תקנון.

 
שאלה - איך אני קובע שיעורים ומבחן מעשי?
לאורך כל הלימודים אנחנו נמצאים בקשר מתמיד. אחרי שעברת את המבחן העיוני, אנחנו קובעים לך את המפגשים ללימודים ולמבחן המעשי. את הלימודים והמבחן המעשי ניתן לעשות אצלנו כמעט בכל הארץ – ביפו, הרצליה, אשקלון, עכו, חיפה וטבריה. הלימודים אצלנו מתבצעים בקבלנות מלאה.

 

שאלה - מה כולל המבחן המעשי?
המבחן המעשי מחולק לשלושה חלקים. מבחן בעל-פה על החומר העיוני, קשירות חבלים ומבחן שליטה ודיוק על אופנוע הים והסירה המתבצע במים. מידה נוסף על הטסט ניתן למצוא במדריך שלנו ללימוד המעשי - לחץ כאן.

 
שאלה - איך מתכוננים למבחן התאוריה שבחלק המעשי (בטסט)?

לא כל מי שעבר מבחן תאוריה בכתב מוכן באמת למבחן התאוריה שבעל-פה שמתבצע בזמן הטסט. במידה ולמדת אצלינו ועברת תאוריה בכתב אתה מוכן לתאוריה בעל-פה מבלי ללמוד שום דבר בנוסף. הלימודים אצלינו מכינים אותך באופן מושלם לשני המבחנים. גם למבחן בכתב וגם למבחן בעל-פה. בכל מקרה, בזמן הלימוד המעשי אנחנו נותנים לך שיעור פרונטלי נוסף לפני המבחן בעל-פה.

 

שאלה - מה אני צריך להביא איתי לטסט?

לטסט במים באופנוע ים וסירה צריך להביא חלק מעשי תעודת זהות. לנבחנים על אופנוע-ים יש להביא בנוסף מכנס מגן תקני ובגדים להחלפה. אנו נדריך אותך בעניין ממש לפני המבחן.

 

שאלה - תוך כמה זמן מקבלים תשובה על מבחן התאוריה?

כיוון שמבחני התאוריה הם ממוחשבים אז מקבלים את התשובות מייד עם סיום המבחן. במידה ונכשלת אתה תקבל תדפיס בו מפורטות הטעויות. גם במידה ועברת אולם היו טעויות עליך לדרוש תדפיס כיוון שיש לך עוד מבחן תאוריה בעל-פה ועליך לדעת מה הטעויות. רק במידה ועברת עם אפס טעויות אתה לא תקבל תדפיס.

 

שאלה - תוך כמה זמן מקבלים תשובה על הטסט?

התשובה על הטסט של המבחן המעשי באופנוע-ים וסירת מנוע ניתנת באופן רשמי למחרת המבחן, אולם לרוב אנו יודעים את התשובה מייד עם סיום הטסט.

שאלות ותשובות - כללי

שאלה - אני מעוניין לקנות קורס ולתת כמתנה. זה נהוג?
בוודאי. מדובר במתנה מיוחדת ויפה. מתנה שנשארת לכל החיים. אנשים רבים קונים את הקורס כמתנה לבני/בנות זוגם להורים, לילדים או לחברים. ניתן לקבל כרטיס ברכה מותאם אותו נותנים למקבל המתנה ובו מודפסת "ברכה אישית" וכן כתובת האתר ושם משתמש וסיסמה לכניסה לאזור המנויים. פרטים נוספים ניתן למצוא בעמוד הקורס במתנה.


שאלה - איך אני מקבל את הרישיון?
רישיון המשיט נשלח ישירות ממשרד הרישוי באמצעות הדואר לביתו של התלמיד. הכתובת שאליה יישלח הרישיון היא הכתובת הרשומה במשרד הפנים. במקביל וללא המתנה ניתן להיכנס לאתר התשלומים של משרד התחבורה, לשלם אגרה ולהדפיס משם את הרישיון.

 

שאלה - תוך כמה זמן מגיע הרישיון?

רישיון השייט מגיע תוך כ- 10 ימי עבודה. בשלב הראשון יישלח לתלמיד רישיון נייר זמני אותו צריך לשלם. אפשר גם להיכנס לאתר התשלומים של משרד התחבורה ולשלם שם את הרישיון באופן מידי. מרגע התשלום יישלח לתלמיד תוך 60 יום רישיון הפלסטיק הקבוע.


שאלה - לכמה זמן הרישיון בתוקף?
הרישיון תקף לכל החיים בדומה לרישיון נהיגה על רכב. כל כ- 5 שנים משרד התחבורה שולח רישיון חדש זמני מנייר עליו צריך לשלם אגרה בבנק הדואר. ניתן גם להיכנס לאתר התשלומים של משרד התחבורה ולשלם שם. אחרי תשלום האגרה מקבלים בדואר את הרישיון הקבוע ככרטיס פלסטיק. חידוש הרישיון הינו חידוש אגרה בלבד ללא צורך במבחנים.

 

שאלה - מה קורה אם לא חידשתי את הרישיון?

חשוב לזכור שהאחריות לחידוש הרישיון חלה על בעל הרישיון ולא על משרד התחבורה. רספ"ן (רשות הספנות והנמלים) שולחת את החידוש של הרישיון לפני מועד פג התוקף לכתובת של בעל הרישיון הרשומה במשרד הפנים, בדומה לרישיון לרכב שנשלח ממשרד התחבורה. בשונה מרישיון הרכב, אם רישיון השייט לא חודש, הוא מתבטל ויהיה צריך לעשות אותו מחדש. לכן, חשוב להקפיד ולעקוב אחרי מועד פג התוקף של הרישיון ולפנות בצורה יזומה לרספ"ן אם לא מגיע חידוש. חשוב גם לוודא שניתן לקבל דואר בכתובת הרשומה במשרד הפנים. במידה ורישיון המשיט פג תוקף, יש לפעול לפי המדריך לרישיון משיט שנפסל. ניתן גם לפנות אלינו למידע נוסף.

 

שאלה - אחרי שעברתי טסט אני יכול לנהוג על אופנוע הים עוד לפני שהגיע הרישיון?

לא. מבחינת החוק הרישיון חייב להיות עליך בזמן השייט ולכן אסור לך לנהוג האופנוע הים עד שתשלם הרישיון ותדפיס אותו.

שאלה - בתי ספר מפרסמים שאפשר לסיים את הרישיון ביום אחד. זה נכון?
לא. בשום אופן לא ניתן לסיים את הרישיון ביום אחד. בלי קשר ללימודים, הפרוצדורה מול משרד התחבורה לוקחת זמן. למידע נוסף בנוגע לתהליך הלימוד ולזמנים עד לקבלת הרישיון לחץ כאן.

 
שאלה - ישנם אתרים ואפליקציות שנותנים תרגול מבחנים בלבד. זה מספיק לעבור מבחן?
לא. תרגול מבחנים זה לא לימודים. כדי לעבור מבחן צריך לדעת את החומר ולא רק לדעת לפתור שאלות. תרגול מבחנים זה לא קורס לימוד. ניתן להיעזר בתרגול מבחנים אחרי הלימודים אבל לא במקומם. צריך לזכור גם שבפועל יש שני מבחני תיאוריה. במבחן המעשי יש גם מבחן תיאוריה בעל-פה שבו שואל הבוחן את התלמיד שאלות על התיאוריה. מי שרק תרגל מבחנים ולא למד ומכיר טוב את החומר ייכשל בטסט!

 

שאלה - ניתן ללמוד שיעורים מעשיים בים במקביל ללמוד התאוריה, כדי לחסוך בזמן?

לא. על פי חוק צריך לקבל קודם אישור על מעבר מבחן התאוריה לפני שאפשר להתחיל לקחת שיעורים בים. בפועל זה לא גורם לעיכוב משמעותי מכיוון שהלימוד המעשי קצר ולא לוקח זמן רב.

 

שאלה - האם יש צורך להיכנס למים בזמן המבחנים?

בטסט של משיט 12 (סירת מנוע) לא צריך להיכנס למים. בטסט של משיט 11 (אופנוע-ים) כן יש צורך להיכנס למים. הבוחן מבקש לראות שהנבחן יודע ויכול לעלות על אופנוע הים ולכן הנבחן צריך לעצור את אופנוע הים מול הבוחן, לקפוץ למים ולטפס חזרה לאופנוע. ישנם מקרים שתלמידים מתקשים בטיפוס על אופנוע הים מהמים ואנו מתרגלים את זה איתם. ראה את סרט הווידאו יום המבחן המעשי שבו צילמנו את כל תהליך הטסט ובו ניתן לראות את התלמידים קופצים למים ומטפסים חזרה על אופנוע הים.


שאלה - אם יש לי רישיון לרכב אז בטוח שלא יהיו לי בעיות עם הטופס הרפואי?
רישיון נהיגה על רכב מעיד שברוב המקרים לא תהיה בעיה עם הטופס הרפואי אבל ישנם מצבים שגם למי שיש רישיון נהיגה על רכב יימצא לא כשיר לאופנועי ים וסירות. לדוגמא, לרישיון נהיגה על רכב לא נדרשת אבחנת צבעים אבל לעיוורי צבעים יהיו מגבלות על הרישיון לסירה. דוגמא נוספת קשורה לנכים שיכולים לנהוג על רכב אבל במקרים מסוימים מנועים מלקבל רישיונות שייט.


שאלה - אני מרכיב משקפיים. האם יש בעיה לקבלת הרישיון?
לא. כמו שניתן לנהוג ברכב עם משקפיים, כך ניתן לרכב על אופנוע ים וסירה עם משקפיים. ניתן אף לרכוש משקפות שחייה אופטיות בהתאמה אישית.


נייון ניסיון, ניסיון, ניסיון, ניסיון, נייון

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע:

052-5111000