מצלמה
בשידור חי

052-5111000

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע

שאלות ותשובות

רישיון לאופנוע ים וסירת מנוע

בעמוד זה ריכזנו את כל השאלות השכיחות שתלמידים שאלו אותנו במשך השנים.

במידה ולא מצאת תשובה לשאלה אתה מוזמן לפנות אלינו - צור קשר.

שאלות ותשובות - רישיונות שייט

 

שאלה - מאיזה גיל ניתן לקבל רישיון?

אופנוע ים (משיט 11) - מגיל 16.

לסירת מנוע (משיט 12) - מגיל 17.

 

שאלה - מאיזה גיל כדאי להתחיל ללמוד לרישיון?

לא ניתן להיבחן במבחן התיאוריה לפני גיל 16 באופנוע ים ו- 17 בסירה, אבל לימוד התאוריה לוקח זמן ולכן מומלץ להתחיל ללמוד כחודשיים לפני גיל 16 באופנוע ים ו- 17 בסירה.

 

שאלה - אני בן 16. אני יכול ללמוד גם על סירה?
עקונית כן. אומנם לא ניתן לעשות טסט על הסירה לפני גיל 17 אבל כן ניתן לעשות את מבחן התאוריה לסירה כבר בגיל 16. לכן, גם למי שמלאו רק 16 ומעוניין בשני הרישיונות, מומלץ להירשם לקורס המשולב וללמוד ולהיבחן על שתיי התאוריות, ימאות א' וימאות ב', ולהשלים רק את הטסט לסירה בגיל 17. הקורס ב- SeaSchool תקף לשנה ולכן ניתן להשלים את שני הרישיונות גם מגיל 16.

 

שאלה - אין לי שום ניסיון קודם בימאות. זה בעיה?
כלל לא. לרוב התלמידים הלומדים אצלנו אין כל רקע וניסיון בימאות. לא צריך להיות "חולה ים" כדי להוציא רישיון לאופנוע ים וסירה. הלימודים הם קלים ומהירים ולא דורשים ניסיון קודם בתחום. לחץ כאן לפרטים נוספים.

 

שאלה - כמה זמן לוקח ללמוד ולהוציא רישיון?
רוב האנשים מסיימים את הלימודים לחלק העיוני בשבוע עד שבועיים ואת החלק המעשי במפגש אחד עד שלושה. מכיוון שיש מגבלות של משרד התחבורה (המתנה לרישום לתאוריה, המתנה לתשובות על התאוריה ולרישום לטסט), את התהליך כולו ניתן לסיים בכחודש. אנחנו בסיסקול יודעים איך לקצר את הזמנים למינימום האפשרי. מכיוון שאנחנו מלמדים בהרבה סניפים בארץ, יש לנו תאריכים רבים לטסטים ואת החלק המעשי ניתן לסיים מהר. לקבלת פירוט מלא לשלבי הלימוד ולזמנים שלוקח כל שלב - לחץ כאן.

 

שאלה - יש שני מבחני תאוריה לכל רישיון? תאוריה בכתב ותאוריה בעל-פה?

כן. אחרי שעוברים את התאוריה בכתב צריך לעבור תאוריה נוספת בעל-פה כחלק מהטסט. כישלון בתאוריה שבעל-פה מכשילה את הטסט כולו. קורה שתלמיד עבר בטסט את החלק במים אבל ענה על שאלה לא נכונה בתאוריה בעל-פה ונכשל בטסט כולו. אנחנו נותנים שיעור פרונטלי בשלב הטסט והכנה לקראת התאוריה בעל-פה. אצלינו לרוב עוברים את התאוריות בפעם הראשונה.

 

שאלה - התאוריה לסירה תופסת גם לתאוריה לאופנוע ים?

לא. התאוריה לאופנוע ים (משיט 11) נקראת ימאות א' והתאוריה לסירה (משיט 12) נקראת ימאות ב'. אילו 2 מבחני תאוריה נפרדים. מי שלומד את הקורס המשולב עבור 2 הרישיונות ייבחן בו זמנית על שתיי התאוריות אבל אילו תאוריות נפרדות. יכול להיות מצב שעוברים תאוריה אחת ונכשלים בשניה.

 

שאלה - יש מבחני תאוריה בשפות אחרות חוץ מעברית?

כן. ניתן להיבחן לרישיונות לאופנוע ים וסירה גם באנגלית, ערבית, רוסית וצרפתית. אנו מטפלים בכל הקשר לרישום למבחן בשפה הרצויה.

 

שאלה - ניתן להיבחן במבחן התאוריה בעל-פה במקום בכתב?

כן. ניתן להיבחן בעל-פה במבחני ימאות א' וימאות ב', אבל צריך סיבה רפאוית כגון הפרעות קשב וריכוז וניירת מתאימה. אנחנו מטפלים ברישום למבחן התאוריה בעל-פה במידה ונדרש.

 

שאלה - יש לי שלילה על רכב. אני יכול לקבל רישיון לאופנוע ים וסירה?

בדרך כלל לא ניתן לקבל רישיון משיט 11 ומשיט 12 כשיש שלילה על רכב. אבל למרות זאת ישנם מצבים שלמרות השלילה כן ניתן לקבל. צלצל לפרטים נוספים.

 

שאלה - גיליתי שאני עיוור צבעים. אני יכול לעשות רישיון לסירה?

אופנוע ים לא שט בלילה ולכן לא נדרשת ראיית צבעים. השטת סירה מחייבת ראיית צבעים מכיוון שהיא שטה בלילה. אם יש לך עיוורון צבעים אתה תוכל להוציא רישיון לאופנוע-ים וסירה אבל יהיה לך הגבלה של שייט בלילה - תוכל לקבל רישיון לסירה אבל לא תוכל להשיט אותה בלילה.

 

שאלה - ההאם ללמוד את הקורס לאופנוע ים או המשולב?

אחת השאלות שכמעט וכל מי שפונה אלינו מתלבט לגביה!! על מנת לעזור לך בקבלת ההחלטה הכנו מדריך מיוחד עם הסברים בנושא - ללמוד אופנוע ים (משיט 11) או משולב (משיט 11 + 12). במדריך זה תמצא מידע רב שיעזור לך להחליט. ניתן כמובן גם לצלצל אלינו ולקבל ייעוץ אישי - צור קשר.

  

שאלה - מה שיטת הלימוד הטובה ביותר ללימוד התאוריה?
יש דעות רבות לשיטת הלימוד האידיאלית ולרוב כל אחד דוחף את השיטה שבו הוא מרוויח הכי הרבה. אחרי 30 שנות לימוד של רישיונות שייט, ניתן להגדיר שבגלל אופי הלימוד, היקף החומר והקושי שלו, שיטת הלימוד האידיאלית היא באמצעות קורס אינטרנטי איכותי המלווה בשני שיעורים פרטים אישיים או בקבוצות קטנות בלבד. השיעורים שניתנים בזמן הנכון על ציר הלימוד "מכניסים" את התלמיד למסגרת ומאפשרים לו להבין מה ואיך ללמוד ואחר כך מכינים אותו סופית למבחן. צלצל לפרטים נוספים.

 

שאלה - איך מקבלים וממלאים את הטופס רפואי?
את הטופס ניתן לקבל בתחנות הצילום שבהם לוקחים טופס רפואי לרישיון לרכב (טופס ירוק). צריך לגשת עם תעודת זהות לאחת מתחנות הצילום של משרד התחבורה ולקבל שם את הטופס. על הטופס מחתימים אופטימטריסט ורופא. יש להיכנס למדריך למילוי הטופס הרפואי. במדריך מוסבר ומודגם איך למלא את הטופס הרפואי. באזור המנויים שאליו נכנסים אחריי הרישום לאתר שלנו, מוסבר איך לשלם אגרות ואיך להעביר את הטופס הרפואי.

 

שאלה - מתיי למלא את הטופס הרפואי?
ללא הטופס הרפואי לא ניתן לקבוע לתלמיד מבחן תאוריה ולכן יש לטפל בכל הקשור בטופס כמה שיותר מוקדם. אבל מכיוון שלוקח זמן גם ללמוד לתאוריה מומלץ לטפל בטופס הרפואי במקביל ללימוד התאוריה ובכך לחסוך זמן. יש להירשם אצלינו באתר, לרכוש את הקורס ולהתחיל ללמוד ובמקביל לטפל בהדרכתינו בכל הקשור לטופס הרפואי.

 

שאלה - איך מקבלים ומשלמים אגרות?
את האגרות ניתן לשלם היום באתר התשלומים של משרד התחבורה. הכנו מדריך מיוחד לתשלום האגרות. יש לקחת בחשבון שלא ניתן לשלם את האגרות לפני שהעברנו לרספ"ן את הטופס הרפואי והם עידענו אותו במחשב. לפרטים 

 

שאלה - האם אתם מטפלים בטופס הרפואי ובתשלום האגרות?

בוודאי. אנחנו נדריך אותך באופן אישי לגבי מילוי הטופס הרפואי ולגבי תשלום האגרות. אתה יכול להביא אליינו את הטופס. אנחנו נעביר אותו לרספ"ן ונדריך אותך לגבי אופן תשלום האגרות והזמנת מבחן התאוריה.

 
שאלה - האם יש הגבלות ברישיון לגבי סוג אופנוע ים שמותר להשיט?
הרישיון מאפשר לנהוג בכול סוגי אופנועי הים הקיימים היום בארץ ללא קשר לגודל הכלי, גודל המנוע, מספר הנוסעים וכד'. יוצא מכלל זה הם אופנוע הים המורשים להרכיב 4 נוסעים. בכדי לנהוג בהם יש צורך גם ברישיון לסירה אולם אופנועים אילו נדירים בארץ.

 

שאלה - איזה רישיון לסירה אני יכול להוציא?

הרישיון הבסיסי לסירה נקרא משיט 12. הרישיון הזה מאפשר להשיט סירת מנוע עם המגבלות של 7 מטר אורך כלי השייט ו- 150 כוחות סוס מנוע (או סך הכל המנועים). מי שמעוניין יוכל לשדרג לרישיון משיט 13 שמאפשר השטה של כלי שייט באורך 8.5 מטר וללא הגבלה של כוח מנוע רק אם יש לו משיט 12 לפחות שנה.

 

שאלה - אני יכול לעשות תאוריה של משיט 13 ומעשי של משיט 12 ואחרי שנה מעשי למשיט 13?

תלמידים רבים שרוצים לעשות משיט 13 מנסים לקצר הליכים ושואלים אם ניתן לעשות תאוריה של משיט 13 ומעשי של משיט 12, ואחרי שנה להשלים רק מעשי של משיט 13. בפועל זה לא אפשרי. כדי לקבל רישיון של משיט 12 צריך לעשות מבחן תאוריה שנקרא ימאות ב' ששייך למשיט 12 בלבד.

 

שאלה - כיצד מתבצעים מבחני התאוריה?

שלא כמו בעבר שמבחני התאוריה היו מתבצעים על דפי נייר, היום המבחנים של אופנוע-ים וסירת מנוע מתבצעים על מחשב בדיוק כמו שלומדים אותם אצלינו באתר. התשובות ניתנות לתלמיד במקום! בתום המבחן יינתן לנבחן תדפיס עם התשובות השגויות שנתן. תדפיס זה יש להעביר אלינו בווטסאפ לבדיקה, יש לו משמעות למבחן התאוריה בע"פ. 

שאלות ותשובות - הקורס והלימודים

 

שאלה - איך אני מתחיל ללמוד?
זה פשוט מאוד. מלא את טופס הרישום באתר שלנו, בחר שם משתמש וסיסמה, רכוש את הקורס בכרטיס אשראי או העברה בנקאית וזהו! אתה תלמיד בבית הספר SeaSchool. בשלב זה אתה נכנס לאיזור המנויים ושם יוסבר לך הכול בצורה ברורה. לחילופין אתה יכול לצלצל ולתאם הגעה אלינו. לחץ לפרטים נוספים.

 

שאלה - מתי מתחיל הקורס?
הקורס מתחיל מיד עם ביצוע הרישום והכניסה לאיזור המנויים באתר שלנו. באיזור המנויים יוסבר לך כל התהליך בצורה ברורה. ניתן במקביל גם לצלצל אלינו ואנו נרשום אותך לקורס - צור קשר.

 

שאלה - האם הלימודים העיוניים מתאימים לאינטרנט?
בהחלט! לימודי התיאוריה לאופנועי ים ולסירות מנוע דיי דומים ללימודי תיאוריה לרכב – מדובר בהרבה חומר, אולם בחומר פשוט וקל שדורש בייחוד שינון ותרגול מבחנים. חשוב רק ללמוד מערכת לימוד איכותית ורצינית שמאפשרת ללמוד את החומר במלואו ולא רק מחוברת או ערכת לימוד אינטרנטית שתומכת בלימודים בכיתה. ערכת הלימוד באתר של סי-סקול מאפשרת לימוד מלא של החומר עד מעבר המבחנים ללא כיתות לימוד ומורים פרטיים. קרא עוד בנושא.

 

שאלה - הלימודים לתאוריה קשים?

לא. הלימודים לתאוריה לא קשים אבל יש הרבה חומר לימוד ולכן לוקח זמן לשנן את חומר הלימוד. הלימודים מורכבים בגדול מהרבה חומר שאין בעיה להבין אותו אבל צריך לזכור אותו. השאלות במבחן לא קשות אבל מבלבלות ומכשילות ואנחנו מלמדים את התלמידים גם טכניקות בפיתרון השאלות.

 

שאלה - מה קורה אם אני בכל זאת מתקשה בחומר הלימוד?

יש לנו פיתרון מושלם לתלמידים שמתקשים בחומר הלימוד - שיעורים עם מורה פרטי. הבעיה עם תלמיד שמתקשה בחומר זה שכיתות לימוד לא יעזרו לו. צריך להבין את הקושי הספציפי של התלמיד ולעזור לו לפתור אותו. השיטה הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שיעור עם מורה פרטי מנוסה. צלצל ונתאם לך מפגש עם מורה - צור קשר.

  

שאלה - איך בנויים הלימודים באתר?
כל החומר הדרוש בכדי לעבור את התיאוריה נמצא באתר והחומר מתעדכן על בסיס שוטף. ניתן לצפות בסרטון סיור מקדים בקורס שנמצא בעמוד הבית באתר ולהתרשם מהלימודים. הלימודים מתבצעים בצורה פשוטה מאוד - קוראים את חומר הלימוד באזור המנויים, נעזרים בסרטוני הווידאו האנימציות והתרגילים ובסוףף פותרים מבחנים לתרגול הכוללים מאות שאלות ותשובות ממאגר השאלות של רספ"ן (רשות הנמלים והספנות).

 

שאלה - האם בטוח לשלם בכרטיס אשראי באתר של SeaSchool?
בית הספר SeaSchool פועל כבר מעל- 15 שנים וצבר מוניטין רב בקרב אלפי תלמידים. חברות האשראי שמאפשרות לנו לחייב כרטיסי אשראי ביצעו בדיקה מדוקדקת של בית הספר ושל מוניטין העומדים בראשו ועובדים איתנו כבר שנים. לאורך כל השנים לא בהייתה לנו ולו תקלה אחת בנושא כרטטיסי האשראי.


שאלה - האם קיימת מדיניות החזרים?
כן. עד חודש ימים מהרישום ניתן לבטל את הלימודים ולקבל החזר כספי עבור החלק המעשי בלימודים בעלות של 300 שקלים בקורס של האופנוע- ים, 350 שקלים בקורס של סירת המנוע, ו- 550 שקלים בקורס המשולב, עבור מי ששילם את מחיר המחירון המופיע באתר. במידה וניתנה הנחה ממחיר המחירון, הנחה זו תקוזז מההחזר - ראה תקנון.

 

שאלה - האם יש לכם אפליקציות ללימוד התאוריה?

בוודאי. יש לנו אפליקציות גם לאייפון וגם לאנדרואיד. האפליקציות חופשיות לשימוש ולא כוללות פרסומות. לתלמידים המנויים אצלינו האפליקציות מאפשרות לימוד הקורס ולא רק תרגול מבחנים. להורדת האפליקציה לאנדרואיד. להורדת האפליקציה לאייפון.

 

שאלה - האם הגעה לכיתות לימוד מספיק בשביל לעבור מבחן תאוריה?

בכיתות לימוד בדרך כלל מדריך מקריא לתלמיד חומר ושולחים את התלמיד לביתו עם חוברת כדי ללמוד את החומר מכיוון שמדובר בהרבה חומר ולא ניתן לזכור ולתרגל את כולו בכיתת לימוד. כך שבכל מקרה הלימוד האמיתי נעשה בבית בלימוד עצמי ולא בכיתת לימוד. ניתן במידת הצורך להזמין קורס בהתאמה אישית עם מורה פרטי. לחץ לפרטים.

 

שאלה - האם ניתן ללמוד דרך אתרים ואפליקציות לתרגול מבחנים בלבד?

לא. תרגול מבחנים עושים אחרי שולמדים את הקורס. קודם לומדים ואחרי זה מתרגלים. צריך לזכור שיש גם מבחן תאוריה בעל-פה בחלק המעשי (כחלק מהטסט) וצריך לדעת את חמור הלימוד ולא רק לפתור שאלות.

 

שאלה - האם יש הגבלת כניסות לאתר?

כן. ניתן להיכנס עם שם משתמש וסיסמה עד 100 פעמים בחודש. במידה ומבוצעים יותר מ- 100 התחברויות בחודש הדבר מעיד על שימוש לא סביר בפרטי ההרשאה והמנוי יבוטל במידית ללא החזר כספי - ראה תקנון.


שאלה - האם ניתן להעביר סיסמאות כניסה לאתר?
בשום פנים ואופן לא! הרישום לאתר הינו אישי בלבד ואסור להעביר סיסמאות לאחרים. הכניסות לאזור המנויים באתר מבוקרות באופן קבוע ובמידה ונמצא שנעשה שימוש חורג או שנכנס יותר ממשתמש אחד עם אותם פרטי הרשאה, יבוטל המנוי במידית ללא החזר כספי. ראה תקנון.

 
שאלה - איך אני קובע שיעורים ומבחן מעשי?
לאורך כל הלימודים אצלינו אנחנו נמצאים בקשר מתמיד. אחרי שקיבלת תשובה שעברת את המבחן העיוני, אנחנו קובעים לך את המפגשים ללימודים ולמבחן המעשי. את הלימודים והמבחן המעשי ניתן לעשות אצלנו כמעט בכל הארץ – ביפו, הרצליה, אשדוד, עכו, חיפה וטבריה. הלימודים אצלנו מתבצעים בקבלנות מלאה.

 

שאלה - מה כולל המבחן המעשי?
המבחן המעשי מחולק לשלושה חלקים. מבחן בעל-פה על החומר העיוני, קשירות חבלים ומבחן שליטה ודיוק על אופנוע הים והסירה המתבצע במים. מידה נוסף על הטסט ניתן למצוא במדריך שלנו ללימוד המעשי - לחץ כאן.

 
שאלה - איך מתכוננים למבחן התאוריה שבחלק המעשי (בטסט)?

לא כל מי שעבר מבחן תאוריה בכתב מוכן באמת למבחן התאוריה שבעל-פה שמתבצע בזמן הטסט. במידה ולמדת אצלינו ועברת תאוריה בכתב אתה מוכן לתאוריה בעל-פה מבלי ללמוד שום דבר בנוסף. הלימודים אצלינו מכינים אותך באופן מושלם לשני המבחנים. גם למבחן בכתב וגם למבחן בעל-פה. בכל מקרה, בזמן הלימוד המעשי אנחנו נותנים לך שיעור פרונטלי נוסף לפני המבחן בעל-פה.

 

שאלה - מה אני צריך להביא איתי לטסט?

לטסט במים באופנוע ים וסירה צריל להביא חלק מעשי – להביא תעודת זהות, בגד ים ארוך עד הברך, בגדים להחלפה. אנו נדריך אותך בעניין ממש לפני המבחן.

 

שאלה - תוך כמה זמן מקבלים תשובה על מבחן התאוריה?

תשובה על התאוריה של אופנוע ים וסירת מנוע מקבלים תוך מספר ימים ממועד המבחן. רספ"ן מפרסמים את התשובות באתר שלהם וכנובן שניתן לקבל גם אצלינו. במצבים מסויימים התשובות מתעכבות עד עשרה ימי עבודה ממועד המבחן.

 

שאלה - תוך כמה זמן מקבלים תשובה על הטסט?

התשובה על הטסט של המבחן המעשי באופנוע-ים וסירת מנוע ניתנת באופן רשמי למחרת המבחן, אולם לרוב אנו יודעים את התשובה מייד עם סיום הטסט.

שאלות ותשובות - כללי

שאלה - אני מעוניין לקנות קורס ולתת כמתנה. זה נהוג?
בוודאי. מדובר במתנה מיוחדת ויפה. מתנה שנשארת לכל החיים. אנשים רבים קונים את הקורס כמתנה לבני/בנות זוגם להורים, לילדים או לחברים. ניתן לקבל כרטיס ברכה מותאם אותו נותנים למקבל המתנה ובו מודפסת "ברכה אישית" וכן כתובת האתר ושם משתמש וסיסמה לכניסה לאזור המנויים. פרטים נוספים ניתן למצוא בעמוד הקורס במתנה.


שאלה - איך אני מקבל את הרישיון?
רישיון המשיט נשלח ישירות ממשרד הרישוי באמצעות הדואר לביתו של התלמיד. הכתובת שאליה יישלח הרישיון היא הכתובת הרשומה במשרד הפנים. במידה ורוצים כתובת אחרת ניתן לצלצל למנהל הספנות ולבקש או לקחת את הרישיון מהם באופן עצמאי.

 

שאלה - תוך כמה זמן מגיע הרישיון?

רישיון השייט מגיע תוך עד 10 ימי עבודה. בשלב הראשון יישלח לתלמיד רישיון נייר זמני אותו צריך לשלם בדואר או באתר התשלומים של משרד התחבורה בעלות של כ- 80 ש"ח. מרגע התשלום יישלח לתלמיד תוך 60 יום רישיון הפלסטיק הקבוע.


שאלה - לכמה זמן הרישיון בתוקף?
הרישיון תקף לכל החיים בדומה לרישיון נהיגה על רכב. כל מספר שנים משרד התחבורה שולח רישיון חדש זמני מנייר עליו צריך לשלם אגרה בבנק הדואר. אחרי תשלום האגרה מקבלים בדואר את הרישיון הקבוע ככרטיס פלסטיק. חידוש הרישיון מתבצע פעם בחמש שנים, אולם מדובר רק על תשלום אגרה.

 

שאלה - מה קורה אם לא חידשתי את הרישיון?

חשוב לזכור שהאחריות לחידוש הרישיון חלה על בעל הרישיון ולא על משרד התחבורה. רספ"ן (רשות הנמלים והספנות) שולחת את החידוש של הרישיון לפני מועד פג התוקף לכתובת של בעל הרישיון הרשומה במשרד הפנים, בדומה לרישיון לרכב שנשלח ממשרד התחבורה. בשונה מרישיון הרכב, אם רישיון השייט לא חודש, הוא מתבטל ויהיה צריך לעשות אותו מחדש. לכן, חשוב להקפיד ולעקוב אחרי מועד פג התוקף של הרישיון ולפנות בצורה יזומה לרספ"ן אם לא מגיע חידוש. חשוב גם לוודא שניתן לקבל דואר בכתובת הרשומה במשרד הפנים. במידה ורישיון המשיט פג תוקף, יש לפעול לפי המדריך לרישיון משיט שנפסל. ניתן גם לפנות אלינו למידע נוסף.

 

שאלה - אחרי שעברתי טסט אני יכול לנהוג על אופנוע הים עוד לפני שהגיע הרישיון?

אל. מבחינת החוק הרישיון חייב להיות עליך בזמן השייט ולכן אסור לך לנהוג האופנוע הים עד שתקבל את הרישיון ותשלם אותו בבנק הדואר.

שאלה - בתי ספר מפרסמים שאפשר לסיים את הרישיון ביום אחד. זה נכון?
לא. בשום אופן לא ניתן לסיים את הרישיון ביום אחד. בלי קשר ללימודים, הפרוצדורה מול משרד התחבורה לוקחת זמן. יש להמתין כ- 10 ימים עד לקביעת מבחן התאוריה, תשובות על התאוריה מתפרסמות מספר ימים אחרי המבחן וכד'. כך שאין שום אפשרות לקבל את הרישיון ביום אחד. למידע נוסף בנוגע לתהליך הלימוד ולזמנים עד לקבלת הרישיון לחץ כאן.

 
שאלה - אתרים ואפליקציות שנותנים תרגול מבחנים בלבד. זה מספיק לעבור מבחן?
לא. תרגול מבחנים זה לא לימודים. כדי לעבור מבחן צריך לדעת את החומר ולא רק לדעת לפתור שאלות. תרגול מבחנים זה לא קורס לימוד. ניתן להיעזר בתרגול מבחנים אחרי הלימודים אבל לא במקומם. צריך לזכור גם שבפועל יש שני מבחני תיאוריה. במבחן המעשי יש גם מבחן תיאוריה בעל-פה שבו שואל הבוחן את התלמיד שאלות על התיאוריה. מי שרק תרגל מבחנים ולא למד ומכיר טוב את החומר ייכשל!

 

שאלה - ניתן ללמוד שיעורים מעשיים בים במקביל ללמוד התאוריה, כדי לחסוך בזמן?

לא. על פי חוק צריך לקבל קודם אישור על מעבר מבחן התאוריה לפני שאפשר להתחיל לקחת שיעורים בים. בפועל זה לא גורם לעיכוב משמעותי מכיוון שהלימוד המעשי קצר ולא לוקח זמן רב.

 

שאלה - האם יש צורך להיכנס למים בזמן המבחנים?

בטסט של משיט 12 (סירת מנוע) לא צריך להיכנס למים. בטסט של משיט 11 (אופנוע-ים) כן יש צורך להיכנס למים. הבוחן מבקש לראות שהנבחן יודע ויכול לעלות על אופנוע הים ולכן הנבחן צריך לעצור את אופנוע הים מול הבוחן, לקפוץ למים ולטפס חזרה לאופנוע. ישנם מקרישם שתלמידים מתקשים בטיפוס על אופנוע הין מהמים ואנו מתרגלים את זה איתם. ראה את סרט הווידאו יום המבחן המעשי שבו צילמנו את כל תהליך הטסט ובו ניתן לראות את התלמידים קופצים למים ומטפסים חזרה על אופנוע הים.


שאלה - אם יש לי רישיון לרכב אז בטוח שלא יהיו לי בעיות עם הטופס הרפואי?
רישיון נהיגה על רכב מעיד שברוב המקרים לא תהיה בעיה עם הטופס הרפואי אבל ישנם מצבים שגם למי שיש רישיון נהיגה על רכב יימצא לא כשיר לאופנועי ים וסירות. לדוגמא, לרישיון נהיגה על רכב לא נדרשת אבחנת צבעים אבל עיוורי צבעים לא יוכלו לקבל רישיון לסירה. דוגמא נוספת קשורה לנכים שיכולים לנהוג על רכב אבל במקרים מסוימים מנועים מלקבל רישיות שייט.


שאלה - אני מרכיב משקפיים. האם יש בעיה לקבלת הרישיון?
לא. כמו שניתן לנהוג ברכב עם משקפיים, כך ניתן לרכב על אופנוע ים וסירה עם משקפיים. ניתן אף לרכוש משקפות שחייה אופטיות בהתאמה אישית.


שאלות ותשובות נוספות ניתן לראות במדריך שלנו - קורס שייט לאופנוע ים
וסירות מנוע - שאלות ותשובות:

האם יש צורך להיכנס למים בזמן המבחנים? האם יש מבחני שיט בחורף? האם קל יותר לעבור טסטים בכינרת? האם צריך בריאות תקינה כדי לקבל את הרישיונות? אני מרכיב משקפי ראייה. האם זה מפריע לקבל רישיון?

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע:

052-5111000