מצלמה
בשידור חי

052-5111000

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע

מדריך - כיצד לבחור רישיון לסירה

תלמידים רבים מתקשרים אלינו ושואלים אם צריך רישיון להשיט כלי שייט בישראל ואיזה רישיון צריך. חלקם מעוניינים בשייט רגוע עם המשפחה במפרשית או בסירת מנוע, חלקם בדייג עם חברים ויש המעוניינים בסירות מרוץ עוצמתיות לספורט או כאילו החולמים להשיט יאכטה לחו"ל.

מאמר קצר זה עושה מעט סדר לכל מי שמעוניין להשיט סירות בארץ. לא כל כלי שייט מחייב רישיון כדי להשיטו אבל לאילו שמצריכים רישיון משיט, חשוב לבחור את הרישיון הנכון.

ראשית יש להכיר מעט מושגי יסוד: 

 • רספ"ן – רשות הספנות והנמלים – אגף במשרד התחבורה שאחראי על ההסמכות והנפקת הרישיונות.
 • רישיון משיט – רישיון להשיט כלי שייט, בדומה לרישיון הנהיגה על רכב. לכל רישיון משיט יש מספר המציג לאיזה כלי שייט מיועד הרישיון.
 • כשר שייט – הרישיון של כלי השייט, בדומה לרישיון הרכב. ברשיון השייט מצויינים פרטים טכנים על הסירה, סוג הרישיון שצריך, כמות האנשים המותרת וציוד בטיחות. כושר שייט.
 •  שיט חופים – השטת כלי שייט בחופי המדינה. הכוונה לכל מדינה. רישיון לשייט חופים אינו מאפשר להשיט כלי שייט למדינה אחרת, כלומר שייט באוקיינוס בין מדינות.
 • כ"ס – כוח סוס. בדומה לרכבים, מדובר בכוח המנוע המורכב על כלי השייט.
 • סקיפר – קברניט של ספינה קטנה.
 • טופס כחול הטופס הרפואי הנדרש לצורך הוצאת רישיון משיט ואותו ניתן להוציא בתחנות צילום.

 

כלי שייט שלא צריך רישיון:

ישנם כלי שייט אותם ניתן להשיט גם ללא רישיון. סירות בגודל של עד 7 מטר המצויידות במנוע של עד 6 כ"ס וכן מפרשיות עד 12 מטר שאינן מצויידות במנוע, אינן מצריכות רישיון. כלי שייט שלא נמנים על קבוצה זו מצריכים ביצוע הכשרה והוצאת רישיון.

 

סוגי הרישיונות:

רישיון המשיט מחולק לדרגות שונות כשלכל דרגה יש את המספר שלה. רוב הרישיונות הינם רישיונות פרטיים שאינם מאפשרים לעבוד בשכר.

הרחבה בנושא - סוגי רישיונות השייט והמבחנים הנדרשים לקבלתם.

  

רישיונות פרטיים:

 • משיט 11 - אופנוע ים:
  בשונה מחלק מהרישיונות האחרים, הרישיון הזה עומד בפני עצמו. רק מי שמחזיק ברישיון משיט זה רשאי לנהוג באופנוע ים. אף אחד מהרישיונות האחרים אינו רשאי להשיט אופנוע ים. ניתן לעשות מגיל 16.
 • משיט 12 - סירת מנוע עוצמה א':
  רישיון המשיט הבסיסי לסירת מנוע. מאפשר להשיט את כל הסירות באורך כללי של עד 7 מטר שמצויידות במנוע או מנועים עד 150 כ"ס. רישיון לשייט חופים שאינו מאפשר לשוט לחו"ל. ניתן לעשות מגיל 17.
 • משיט 13 - סירת מנוע מנוע עוצמה ב':
  רישיון מתקדם יותר שמאפשר להשיט סירה או ספינה עד אורך 8.5 מטר וללא הגבלה של כוח המנוע. את הרישיון הזה יכול לעשות רק מי שיש לו רישיון משיט 12 לפחות שנה. שייט חופים שאינו מאפשר לשוט לחו"ל.
 • משיט 30 - ספינה:
  מאפשר להשיט ספינה באורך של עד 24 מטר. ניתן לעשות מגיל 18. מדובר ברישיון מתקדם שדורש הכשרה ארוכה ויקרה. שייט חופים שאינו מאפשר לשוט לחו"ל.
 • משיט 60 - ספינה למסע בין לאומי:
  מדובר ברישיון הנקרא "רישיון סקיפר". זה הרישיון היחיד המאפשר להשיט כלי שייט ממדינה למדינה במים בינלאומיים. זה גם הרישיון המורכב והיקר מבין הרשיונות הפרטיים. את הרישיון הזה יכול לעשות רק מי שיש לו רישיון משיט 30 לפחות שנה ועבר מבחנים וניסיון הפלגה מוכח.

 

רישיונות מסחריים: 

 • משיט 20 - סירת נוסעים בשכר:
  הרישיון זהה לרישיון משיט 13 אבל הרישיון מסחרי ומאפשר לעבוד איתו בשכר בעבודות כגון גרירת סקי, בננה מצנח וכד'. שייט חופים שאינו מאפשר לשוט לחו"ל. אפשר לעשות מגיל 19.
 • משיט 40 - ספינת נוסעים בשכר:
  הרישיון זהה לרישיון משיט 30 אבל הרישיון מסחרי ומאפשר לעבוד איתו בשכר ולהשיט עד 55 נוסעים. את הרישיון הזה יכול לעשות רק מי שיש לו רישיון משיט 30 או 60 שנתיים לפחות. שייט חופים שאינו מאפשר לשוט לחו"ל.

 

איזה רישיון מתאים לי?

הכל המובן תלוי במטרת הרישיון.

אם אתה מעוניין להשיט אופנוע ים, אתה מחוייב לעשות רישיון משיט 11. זה הרישיון היחיד שיאפשר לך להשיט אופנוע ים.

במידה ואתה מעוניין להשיט סירת מנוע למטרות פרטיות כגון ספורט ימי, דייג וכד' ולשוט בחופי הארץ או לשכור סירות בחו"ל, רישיון משיט 12 (עוצמה א') הוא הרישיון המתאים לך. מדובר ברישיון פשוט ומהיר, קל ולא יקר. הרישיון הזה יאפשר לך להשיט סירה באורך של עד 7 מטר המצויידות במנוע של עד 150 כ"ס. אילו סירות גדולות ומכובדות, חלקן אף כוללות תא שינה ולרוב מספיקות לכל חובבי השייט. רישיון זה מהווה בסיס לרישיון המשיט 13 (עוצמה ב') המתקדם יותר.

במידה ואתה חובב ספורט מוטורי ומעוניין להשיט סירות ספורט עוצמתיות, אתה תצטרך להצטייד ברישיון משיט 13 (עוצמה ב'). כדי לעשות משיט 13 עליך לעשות קודם משיט 12 ולהמתין שנה לפני שתוכל לשדרג למשיט 13. משיט 13 מצריך קורס מתקדם ומורכב יותר ממשיט 12.

 

קורס משולב - סירת מנוע ואופנוע ים:

משיט 11 לאופנוע ים ומשיט 12 לסירת מנוע עוצמה א' אילו הרישיונות הבסיסיים בתחום השייט. שני הרישיונות מצריכים קורסים פשוטים שכוללים לימוד תאוריה בסיסית הדומה לתאוריה לרכב, שני שיעורים במים וטסט. העלות זולה, המאמץ קטן והזמנים קצרים. מכיוון שמדובר בקורס בסיסי, רוב בתי הספר מוכרים קורס משולב שכולל לימוד של שני הכילים ביחד. למרות שמדובר במבחנים נפרדים, גם רספ"ן משלבים את שני הרישיונות ומבצעים את המבחנים ביחד. לפיכך יש היגיון בביצוע הקורס משולב ובקבלת שני הרישיונות ביחד.

ראה - מדריך ייעודי למתלבטים לגבי הקורס המשולב.

 

קורס סקיפרים:

כשמדברים על קורס "סקיפרים" הכוונה לרישיון משיט 30 ואחרי שנה שדרוג למשיט 60. הקורסים מורכבים למדיי, עלותם גבוהה והם דורשים מאמץ לא קטן מצד התלמיד.

משיט 30 - מאפשר להשיט ספינה באורך של עד 24 מטר בשייט חופים, כלומר בחופי המדינה בה נמצאים. הקורס מורכב למדיי ועלותו גבוהה. הקורס כולל 4 מבחני תאוריה וטסט.

משיט 60 - במידה ומעוניינים ברישיון שיאפשר גם לשוט במים בינלאומיים בין המדינות יש צורך במשיט 60. כדי לעשות משיט 60 צריך שיהיה משיט 30 שנה לפחות, צריך אישור על ביצוע 8 ימי הפלגה בים עם משיט 60 מוסמך ומבחנים נוספים.

 

קורס יאכטות / מפרשיות:

פרסומים רבים מציעים קורס השטת יאכטות ללא לימודי תאוריה וללא מבחנים. לא מדובר על קבלת רישיון שייט אלא רק על הדרכה בהפעלה נכונה של כלי השייט ורכישת ניסיון מעשי. במקרים רבים מכנים את הקורס כקורס סקיפרים אולם הדבר אינו דומה לקורס סקיפר למשיט 30 או 60. "היאכטה" שעליה מתבצע הקורס נכנסת לקטגוריה של מפרשית עד 12 מטר או סירת מנוע עד 7 מטר ולכן לא צריך רישיון. מדובר על הכשרה מעשית בים כאשר כל בית ספר מציע כלי שייט שונים ובונה תוכנית הדרכה שרובה הדרכה מעשית במים.

הרחבה בנושא רישיון משיט 11 לאופנוע-ים משיט 12 סירת מנוע עוצמה א' - קורס אופנוע ים וסירת מנוע.

  

 

 

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע:

052-5111000