מצלמה
בשידור חי

052-5111000

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע

מדריך - האם ללמוד קורס אופנוע-ים או משולב

מדריך זה נועד לעזור לתלמידים להחליט אם לעשות רישיון לאופנוע ים או לסירה או לעשות את שניהם. במידה ויש שאלות נוספות, יש ליצור איתנו קשר.

ההתלבטות העומדת בפני כל מי שמתכוון לעשות רישיון על אופנוע ים היא אם לשלב אותו עם רישיון לסירת מנוע. גם מי שמעוניין לעשות רישיון לסירה ועקרונית לא מעוניין באופנוע-ים, מתלבט אם לא להוסיף את הרישיון לאופנוע ים "על הדרך". המדריך נותן מידע וכלים שיעזרו לקבל את ההחלטה הנכונה.

קורס סירה מהירה ואופנוע ים - ההבדלים בלימודים העיוניים:

תלמיד המעוניין בשני הרישיונות, יהיה צריך יהיה לעבור שני מבחני תיאוריה. המבחנים דיי דומים אחד לשני בהיקף חומר וברמת הקושי.
ההבדל העיקרי בין מבחני התיאוריות של אופנוע הים וסירת המנוע נובע מכך שלאופנועי ים אסור לשוט בלילה ולכן התלמידים שלומדים על אופנוע ים אינם צריכים ללמוד את פרק "האורות" שנחשב לפרק גדול וקשה. פרק זה מהווה כ- 40% מהחומר הלימודי. במבחן התיאוריה לאופנוע הים (ימאות א') יש כ- 30 שאלות ובמבחן המשולב (ימאות ב') יש כ- 60 שאלות.
לסיכום - תלמיד המעוניין בשני הרישיונות יצטרך בכל מקרה לעבור 2 מבחני תיאוריה, כאשר המבחן של סירת המנוע נחשב קשה יותר מהמבחן של אופנוע הים.

ההבדלים בלימודים המעשיים:

החלק המעשי של אופנוע הים נעשה בדרך כלל ב- 2 מפגשים. במפגש הראשון מתבצע השיעור ובמפגש השני המבחן (טסט). לפעמים ניתן אפילו לסיים הכול במפגש מעשי אחד.
בקורס המשולב יש צורך לרוב בשלושה מפגשים. בראשון מתקיים שיעור על האופנוע ושיעור על הסירה, בשני שיעור על הסירה ובשלישי 2 מבחנים מעשיים על האופנוע ועל הסירה. בנוסף, מכיוון שברישיון המשולב מתקיימים 2 מבחנים מעשיים, הסיכויים להיכשל גבוהים יותר.
לסיכום - בהוספת סירה לאופנוע ים נדרשים יותר מפגשים מעשיים. בנוסף, מתקיימים שני מבחנים (טסטים) ולכן הסיכויים להיכשל גבוהים יותר.

קורס סירה מהירה ואופנוע ים -ההבדלים בעלויות הרשיונות:

ההבדלים בעלויות נובעים גם מעלויות השיעורים המעשיים וגם מהאגרות.
העלות שלהל"ן אינן כוללות אגרות שמשלמים עקב כישלונות במבחנים.

עלות רישיון לאופנוע ים - 1,373 ש"ח:

 • 890 ש"ח עלות הקורס (לבית הספר).
 • 180 ש"ח למבחן העיוני.
 • 303 ש"ח למבחן המעשי.

רישיון משולב (אופנוע ים + סירה) - 2,256 ש"ח:

 • 1,290 ש"ח עלות הקורס (לבית הספר)
 • 180 ש"ח למבחן העיוני לאופנוע הים.
 • 180 ש"ח למבחן העיוני לסירה.
 • 303 ש"ח למבחן המעשי לאופנוע ים.
 • 303 ש"ח למבחן המעשי לסירה.

 לסיכום - הוספת רישיון לסירה לרישיון לאופנוע ים מוסיפה קרוב ל- 50% בעלות ומגדילה את הסיכויים לכישלונות במבחנים.

השלמת רישיון לסירה מהירה בשלב מאוחר יותר:

כל מי שלמד על אופנוע ים בלבד יכול כמובן לעשות את הרישיון לסירה בשלב מאוחר יותר, אולם היתרון העיקרי בביצוע שני הרישיונות ביחד הוא שילוב של המאמץ הלימודי שמאפשר לחסוך בזמן ובימי עבודה. שילוב הלימודים חוסך גם בזמן של לימוד התיאוריה וגם חוסך בימים של הלימוד המעשי. בנוסף, רכישה של הרישיונות בנפרד יקרה משמעותית מרכישה של הקורס המשולב.

השלמת רישיון לסירה מתקדמת:

בעל רישיון משיט 12 יכול להשיט סירה באורך של עד 7 מטר שמותקן בה מנוע עד 150 כ"ס (עוצמה א'). על מנת להתקדם ולעשות קורס סירה מהירה לרישיון משיט 13 שמאפשר להשיט סירות עד 8.5 מטר ללא הגבלת מנוע (עוצמה ב'), צריך שיהיה רישיון משיט 12 לפחות שנה.
לסיכום - רישיון לסירה עוצמה א' צובר "פז"ם" ולאחר שעוברת שנה ניתן לעשות רישיון לסירת מנוע עוצמה ב'.


ולסיכום:

להלן מספר משפטים בעד ונגד הרישיון של אופנוע הים מול הרישיון המשולב.
בסופו של דבר אין כאן החלטה נכונה או החלטה שגויה. כל אחד צריך לקבל החלטה על פי מה שמתאים לו יותר.

 • אם אני כבר מתאמץ ומשקיע בלימודים, עדיף לעשות מאמץ נוסף ולהוציא רישיון גם על סירה. במאמץ נוסף יש לי כבר את שני הרישיונות.
 • אין לי כרגע עניין בסירה וחבל על הזמן המאמץ והכסף. תמיד אוכל לעשות את הרישיון לסירה בשלב מאוחר יותר. עדיף לי להשקיע בעוד מספר שנים מאשר עכשיו.
 • גם אם היום אין לי צורך ברישיון לסירה, אם יום אחד ארצה רישיון לסירה מתקדמת (משיט 13) יהיה לי כבר וותק של מעל שנה ברישיון משיט 12 ואוכל לשדרג באופן מידי את הרישיון.
 • מעניין אותי רק סירה ולא ממש מעניין אותי אופנוע הים, אבל אם אני כבר משקיע זמן ומאמץ "ונכנס" לתחום הזה, אז עדיף כבר להוסיף את אופנוע הים, ובכל מקרה הלימודים לאופנוע ים הם בקבלנות אז שווה לעשות מאמץ נוסף ולקבל רישיון גם לאופנוע ים.
 • הרישיונות הם לכל החיים כך שגם אם היום אין לי ממש צורך ברישיון לאופנוע ים או לסירה, בעוד כמה שנים פתאום תהיה לי הזדמנות לנהוג באופנוע ים או סירה ואז ממש יהיה חבל שאין לי את הרישיון.

 

 

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע:

052-5111000