מצלמה
בשידור חי

052-5111000

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע

מדריך – חידוש רישיון משיט שנפסל (אופנוע-ים וסירה)

רישיון משיט שלא חודש במשך שנתיים ממועד פג התוקף שלו, יבוטל. לכן יש להקפיד ולעקוב אחרי תוקף הרישיון ולחדשו בזמן.

מדריך זה מסביר כיצד לחדש את רישיון המשיט וגם לעזור למי שרישיונו נפסל.

 

רישיון המשיט שונה מרישיון הנהיגה על רכב בשני נושאים עיקריים:

  • אחריות לחידוש - האחריות לחידוש הרישיון מוטלת על בעל הרישיון. בעל הרישיון צריך ביוזמתו לבצע חידוש הרישיון ולא להמתין להודעות ממשרד התחבורה.
  • שימוש ברישיון - בשונה מרישיון נהיגה על רכב הנמצא בשימוש יום יומי, רישיון המשיט של אופנוע ים וסירות מנוע מאוחסן לרוב תקופות ארוכות ללא שימוש ויש נטייה לשכוח לחדשו.

  

נוהל חידוש רישיון משיט:

הודעת טקסט תישלח לבעל הרישיון ורישיון משיט זמני נשלח על ידי משרד הספנות לכתובת הרשומה במשרד הפנים. יש לוודא שמספר הטלפון הנייד והכתובת למשלוח מכתבים מעודכנים נכון במשרד הפנים.

חשוב לזכור שלא תמיד מגיעה הודעת הטקסט לטלפון או הרישיון הזמני לתיבת הדואר - באחריות בעל הרישיון לדאוג לחדשו. החל מ- 60 יום לפני מועד פג התוקף ניתן להיכנס לאתר התשלומים של משרד התחבורה, לבחור "חידוש" ולשלם את האגרה.

מייד בתום תשלום האגרה ניתן להדפיס את הרישיון הזמני. תעודת המשיט הזמנית תישלח במקביל גם לכתובת האימייל. בתוך כ- 60 יום מתשלום האגרה תישלח תעודת משיט קבועה מפלסטיק עם תמונה לביתו של מבקש הבקשה לכתובת הרשומה במשרד הפנים.

תוקף הרישיון הקבוע יהיה לחמש שנים..

 

במקרה שרישיון המשיט נפסל / פג תוקפו:

במידה ועברו שנתיים ממועד מפג התוקף של רישיון השייט לא ניתן יהיה לחדש אותו בצורה אוטומטית. יהיה צריך להכין טופס רפואי עדכני ובמידת הצורך גם לעשות בחינה עיונית חדשה ולרוב גם טסט, בהתחשב בסוג ההסמכה ובזמן שחלף מאז שפג תוקפו. צריך יהיה לפנות לרספ"ן (רשות הספנות והנמלים) עם בקשה לחידוש הרישיון ולהעביר להם את טופס הבדיקות הרפואיות מחדש. הם ישלחו מכתב עם פירוט הדרישות לחידוש. ניתן במקביל לדבר איתם ולנסות "להתמכח" ולבקש לעשות רק בחינה עיונית או טסט ולא את שניהם. במידה ויש אפשרות בחירה, רצוי לבחור בבחינה עיונית ולא בטסט כיוון שהעלויות יהיו נמוכות יותר וכיוון שהטסט כולל גם בחינה עיונית בעל-פה כך שבפועל "רק טסט" יחייב ללמוד מחדש את התאוריה כולה.

  

דרכי התקשרות עם רספ"ן:

רשות הנמלים והספנות - המחלקה לכלי שייט קטנים
קריית הממשלה המחוזית חיפה - בנין ב'
שדרות פל-ים 15 א', ת.ד. 806 חיפה 31999

טלפון: 04-8632235

שעות קבלת קהל במשרדים בחיפה:
בימי א' ג' ה' - בין השעות 08:00 עד 13:00.

שעות קבלת קהל למענה טלפוני:
בימי ב' ד' - בין השעות 08:00 - 13:00.

דרכים נוספות:

 - פניה למרכז מידע ארצי רישוי קול 5678*.
 - פניה בדואר אלקטרוני: sapanut@mot.gov.il.

 

 

טיפים:

  • וודא שכתובת משלוח המכתבים שלך הרשומה במשרד הפנים ובמנהל הספנות מעודכנת. כך תקבל את חידוש רישיון המשיט בזמן.
  • עם קבלת הרישיון הקבוע רשום ועקוב אחרי מועד התפוגה. במידה ולא הגיע חידשו כחודש לפני מועד התפוגה, צור ביוזמתך קשר עם רספ"ן.

 

 

 

 

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע:

052-5111000