מצלמה
בשידור חי

052-5111000

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע

רישיון לסירת מנוע - קורס משיט

רישיון לסירת מנוע בישראל נקרא - משיט 12.

מה זה "רישיון משיט"?

תלמידים רבים שמתקשרים אלינו ומבקשים לעשות רישיון "משיט" כשכוונתם לרישיון לסירת מנוע. רישיון "משיט" הוא הגדרה לכל סוגי רישיונות השייט ולא דווקא לרישיון של סירת מנוע. לכל סוג רישיון יש מספר שמציג באיזה רישיון משיט מדובר. לדוגמא, רישיון לאופנוע ים נקרא משיט 11, רישיון לסירה עוצמה א נקרא משיט 12 וכד'. 

מה זה רישיון משיט לסירת מנוע?

הרישיון הבסיסי להשטת סירת מנוע נקרא משיט 12 והוא מאפשר להשיט סירות עוצמה א'. מדובר בכל סירה באורך של עד 7 מטר ובמנוע (או סך כל המנועים) בעוצמה של עד 150 כ"ס. אחרי שנה מקבלת הרישיון של משיט 12 (אפשר קצת לקצר...) ניתן לעשות רישיון מתקדם יותר לסירת מנוע עוצמה ב', רישיון שנקרא משיט 13, שמאפשר להשיט סירות באורך של עד 8.5 מטר וללא הגבלה של כוח המנוע.

כל הרישיונות האילו לא מאפשרים השטה של אופנוע ים - משיט 11. ניתן לרכוש קורס משולב שבו הלימודים והמבחנים משולבים אולם עדיין מדובר ברישיונות נפרדים.

 

האם ניתן להשיט סירה גם ללא רישיון?

כן. כל אחד יכול להשיט סירת מנוע ללא רישיון בתנאים האילו:

  • מעל גיל 16.
  • בריאות תקינה.
  • ליד הנהג נמצא משיט עם רישיון תואם.

המשיט עם הרישיון צריך להיות ליד הנהג באופן כזה שיוכל להשתלט על ההגאים במידת הצורך.

אגב, הדבר אינו תקף באופנוע ים. הנהיגה באופנוע ים מחייבת החזקת משיט 11.

הקורס והלימודים:

כדי לקבל רישיון למשיט 12 יש לעשות קורס לסירה הנקרא גם קורס לסירת מנוע או קורס לסירה עוצמה א'.

הקורס כולל לימודי תאוריה ולימוד מעשי במים. את מבחן התאוריה מבצעים ברספ"ן (ראשות הנמלים והספנות) שהם גוף בתוך משרד התחבורה. המבחנים מתבצעים במספר מקומות בארץ. את החלק המעשי שכולל שיעורים במים וטסט מעשי מבצעים בבתי הספר כאשר בוחן של משרד התחבורה מגיע לבית הספר ביום הטסט ומבצע את הבחינה.

מה כוללים לימודי התאוריה?

לימודי התאוריה מתבצעים בתוך ערכת הלימוד באתר שלנו - www.seaschool.co.il. יש שם ערכת לימוד ברמה גבוהה וחשוב לא פחות, יש תמיכה מלאה בלימודים על ידי מורים וותיקים שעונים לגבי כל שאלה שקשורה ללימודים, לטופס הרפואי, לקביעת המבחנים, קיצור זמנים וכד'.

הלימודים בערכת הלימוד ממוקדם במקצוע הרלוונטי בלבד וחוסכים זמן בלימוד חומר שאנו נדרש לרישיון הספציפי. יש לזכור שלימוד ימאות כוללים חומר רב שאינו נדרש למקצועות רישיון זה והחומר בקורס באתר כולל חומר ממוקד לרישיון המשיט 12 לסירה.

חומר הלימוד כולל חוקי דרך, סימני יום ולילה וחומר רב נוסף. חלק מהחומר הוא חובה וכל שאלה במבחן היא שאלה מכשילה, וחלק מחומר אינו חובה ועליו חל ציון המעבר.

מה כוללים הלימדים המעשיים והטסט?

כל החלק המעשי מתבצע לרוב בשניים עד שלושה מפגשים שבהם מקבל התלמיד הדרכות ומבצע את הטסט.

הטסט במים מורכב ממספר תרגילים כשהבוחן מצפה לראות שליטה סבירה של הנבחן בסירה ובביצוע התרגילים. התרגילים כוללים גישות שונות לרציף, אדם בים וכד'.

הלימודים מתבצעים ביום או יומיים צמודים לטסט. התלמיד מתאמן על התרגילים בליווטי מורה מקצועי. כאשר הקורס שאותו התלמיד רוכש הוא בקבלנות מלאה, סביר להניח שבית הספר לא יחסוך על התלמיד וייתן לו הדרכה מספקת. במידה ואין קבלנות, יצטרך התלמיד לפעמים לרכוש בנפרד שיעורים נוספים.

מה מומלץ לברר לפני רכישת הקורס?

יש כמובן לבחור בחוכמה את בית הספר שממנו רוכשים את הקורס כיוון שכמו בכל דבר, יש הבדל משמעותי באיכויות, בהדרכות וביחס. יש כמובן להיזהר ממלכודות ובתחום הזה יש דיי הרבה:

  • וותק ומוניטין - חשוב לבחור בית ספר וותיק. יש לקרוא על בית הספר, לבדוק ביקורות וחוות דעת של תלמידים בגוגל מפות וכד'. חוות דעת אקראיות בפייסבוק ורשתות אחרות לא תמיד משקפות את המצב האמיתי.
  • עלויות - כולם רוצים לחסוך אולם מחירים נמוכים מדיי צריכים להדליק נורת אזהרה. לרוב בית הספר ימצא דרכים "להשלים הכנסה" ולגבות כספים נוספים במהלך התהליך או שיספקו הדרכה באיכות ירודה שיחייבו את התלמיד לרכוש שיעורים נוספים.
  • קבלנות - המשמעות של קבלנות מלאה זה המחוייבות של בית הספר. בית הספר כנראה לא יחסוך על התלמיד בהדרכות כיוון שבמקרה של כישלון התלמיד מקבל שיעורים וטסטים ללא עלות. המילה "קבלנות" זו רק סיסמה. יש לבדוק בקפידה מה היא כוללת. 

האם יש נהג חדש ברישיון משיט לסירה?

לא. הרישיון החדש תקף כבר מהיום הראשון ללא שום מגבלה מיוחדת לעומת רישיון וותיק.

מה תוקף הרישיון?

הרישיון תקף לכל החיים ואין צורך לבצע ריענונים או מבחנים נוספים. יש כן צורך לחדש את הרישיון במה שנקרא "חידוש אגרה" בלבד, בדומה לרישיון לרכב. חידוש הרישיון מתבצע פעם ב- 5 שנים, כאשר הרישיון החדש אותו מקבלים יהיה ל- 4 שנים בתוספת החודשים והימים עד ליום ההולדת של המשיט, וזאת כדי "לאפס" את חידוש הרישיון עם מועד יום ההולדת, בדומה לרישיון לרכב.

מה קורה אם לא מחדשים את הרישיון?

אי חידוש הרישיון בסופו של דבר יסתיים בפסילתו ויהיה צורך לבצע את הקורס והמבחנים מחדש. זה לא קורה מיד אולם אם עבר זמן רב ממועד פג התוקף, הרישיון יבוטל. לכן חשוב לעקוב אחרי התוקף ולחדש אותו בזמן. לא לחכות להודעות מרספ"ן שעשויות לא להגיע. "לא שלחתם לי חידוש" זה לא תירוץ קביל במשרד התחבורה.

 

במאמר קצרצר זה לא ניתן כמובן לכסות הכל ולכן אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לגבי כל שאלה רלוונטית.

שיהיה בהצלחה!!

 

 

 

צלצל עכשיו עד 12 בלילה, 7 ימים בשבוע:

052-5111000